Multifokal IOL
Ağustos 12, 2014
Multifokal Torik IOL
Ağustos 12, 2014

Akomodatif IOL

Akomodatif IOL
Gözün doğal merceği (lens), okuma mesafesindeki yakın görüntüyü retina tabakasına “akomodasyon” ismi verilen bir uyum mekanizmasını çalıştırarak odaklar. Bu mekanizma göz içerisindeki odaklanma kaslarının ve lens – zonül liflerinin elastikliğini kaybetmesi nedeniyle gün geçtikçe zayıflar ve daha önce bir gözlük kusuru olmayan kişiler 40 – 45 yaşından sonra yakın okuma gözlüklerine ihtiyaç duyarlar.

Aynı yakın gözlük ihtiyacı, katarakt ameliyatı olan ve standart göz içi lensi uygulanmış hastalarda da ortaya çıkar.

Akomodatif göz içi lensleri, gözün doğal uyum yapma mekanizmasını taklit ederek gerekli hallerde yakın ve ara mesafelere de odaklanma sağlayabilir.

Multifokal göz içi lenslerinden farklı olarak akomodatif mercekler “tek odaklıdır”. Yakına odaklanma fonksiyonunu özellikli lens optik (lensin görüş sağlayan kısmı) ve haptik (lensin göz içerisine tutunmasını sağlayan bölümleri) dizaynı sayesinde gerçekleştirirler. Gelişen teknoloji ile akomodatif lens optikleri de asferik ve HD gorüntü kalitesinde üretilmektedir.

Akomodatif göz içi lensleri kimlere uygulanabilir?
– Başlangıç veya ileri seviyede kataraktı olan ve ameliyat sonrası yakın – uzak gözlük takmak istemeyen kişiler.
– 45 yaşından sonra yakın – uzak gözlüklerinden kurtulmak isteyen ve 0.75 dereceden az astigmatı (video) olanlar.
– Yakın görüşten beklentisi gazete – kitap gibi büyük puntoda yazıları okumak olan kişiler.

Akomodatif lens implantlarıya ilgili dikkat edilmesi gereken konular
– Akomodatif lens implantasyonundan sonra 1 hafta kadar yakın görmeyi bulanıklaştıran damla tedavisi uygulanır.
– Akomodatif göz içi lenslerinden en verimli sonucun alınabilmesi için operasyon öncesi kişiye özel lens parametresi ölçümlerinin dikkatli yapılması ve cerrahinin kusursuz uygulanması gerekir.
– Bazı hastalarda lensin görüş performansını arttırmaya yönelik, YAG kapsülotomi işlemi (Poliklinik şartlarında, 2 – 3 dakika süren bir işlemdir) cerrahiden 3 ay sonra uygulanması gerekebilir.
– Akomodatif lens implantları gözlükten bağımsız bir hayat için tasarlanmıştır, yeni görüşe adaptasyon 4 – 6 hafta sürebilir.
– Cerrahi öncesi 0.75 dereceden fazla astigmatı olanlara akomodatif lens cerrahisi yerine multifokal torik lens cerrahisi önerilir.
– Akomodatif lens cerrahisinden sonra çok küçük puntoda yazıları okumak için yakın gözlük desteği gerekebilir.