Premium Göz İçi Lensleri

Fakik Göz İçi Lens Operasyonu
Ağustos 12, 2014
Multifokal IOL
Ağustos 12, 2014

Premium Göz İçi Lensleri

Premium göz içi lensleri
Göz içi lenslerin (IOL) klinik kullanıma geçmesinden önce katarakt ameliyatı olan hastalar çok kalın camlı gözlükler takmak durumunda kalıyordu. Monofokal (tek odaklı) göz içi lenslerin kullanıma girmesiyle katarakt ameliyatından sonra hastaların uzağı gözlüksüz görebilmeleri sağlandı ancak yakın okuma gözlüğüne olan ihtiyaç devam etti.

Son yıllarda göz içi lens teknolojisindeki en önemli gelişme uzak, yakın ve ara mesafelerde görüş sağlayan göz içi lenslerinin üretilmesi oldu. Çok odaklı merceklerle artık var olan astigmat sorunu da düzeltilebiliyor.
Premium göz içi lensleri; multifokal, akomodatif ve multifokal torik göz içi lenslerinden oluşur.

Multifokal merceklerde optik alan, birbirini çevreleyen halkalar şeklinde farklı kırıcılıkta (dolayısıyla farklı uzaklıklara odaklayan) görüş alanları içerir. Ortamın aydınlanması, göz bebebeğinin büyüyüp – küçülmesi ve yakın – uzağa odaklanma gibi dinamik faktörlerin etkisiyle, odaklanılan alanda net görüntü elde edilir. Cerrahi öncesi 0.75 dereceden fazla astigmatı olan kişilerde ise multifokal torik göz içi lensleri tercih edilmektedir.

Akomodatif merceklerde ise tek bir optik alan mevcuttur. Bu optik alana bağlı olan ve lensi göz içerisine sabitleyen bölümler, gözün yakına – uzağa odaklanmasıyla tıpkı bir akordeonda olduğu gibi lensin optik (Görüşten sorumlu kısım) bölümünü öne – arkaya hareket etttirir. Mikron düzeyinde gerçekleşen bu hareketler; uzak – yakın ve ara mesafeye odaklanarak net görmeyi sağlar