HD Lazer Tedavisi
Ağustos 12, 2014
Yüzey tedavisi (PRK, LASEK)
Ağustos 12, 2014

LASIK Tedavisi

LASIK nedir?
LASIK; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarınının excimer lazer adı verilen özel bir lazerle giderildiği bir operasyonun ismidir. Bu lazerle (video) gözün en dış kısmındaki kornea tabakası yenden şekillendirilerek işığın retinaya odaklanması sağlanır.

LASIK uygun gözlere yapıldığında gözlük ve kontakt lenslerden bağımsız bir hayat sağlar.

Yüzyılın en önemli buluşlarından biri olan LASIK tedavisi her göz için uygun olmayabilir. Öncelikle bu tedaviyi olmak isteyen kişilerler 18 yaşını tamamlamış olmalıdır. Gözlük veya kontakt lens numaralarınızın artık ilerlemiyor olması gereklidir. Bu temel özellikler dışında, gözlerinizin bu tedavi için uygun olup olmadığını anlamanın yolu detaylı bir göz muayenesi olmaktır. Bu muayene özellikle lazerin uygulanacağı kornea tabakasının incelenmesine yöneliktir ve göz yüzey haritaları ile kornea kalınlık ölçümü gibi rutin dışı tetkikler içerir.

LASIK tedavisi nasıl yapılmaktadır?
LASIK tedavisi, göz merkezi lazer tedavi odasında ve steril şartlarda yapılmaktadır. Operasyon göz damlasıyla sağlanan anestezi eşliğinde gerçekleşir. Genel anestezi veya iğne ile anestezi kullanılmaz. Tedavi sırasında gözlerinizi kırpmaya engel olacak bir ekartör göz kapaklarının altına yerleştirilir. Kornea tabakasını düzleştirmek ve flep adı verilen bir kapakçığı göz yüzeyinden kaldırmak amacıyla göze mikrokeratom adı verilen özel bir cihaz yerleştirilir. Bu sırada gözde hafif bir basınç hissi olur. Flep kaldırma işleminden sonra lazer uygulamasına geçilir. Bu süreçte doktorunuz sizden yanıp sönen bir ışığı takip etmenizi isteyecektir. Lazer ışınları kornea tabakanızı yeniden şekillendirir ve gözdeki kırma kusurunu bu şekilde tedavi eder. Daha sonra flep tekrar eski yerine örtülür ve göze antibiyotikli damla damlatılır. Birkaç dakika süren bu tedavi süreci tamamen ağrısızdır.

Tedavi sonrası süreç nasıldır?
LASIK operasyonu sonrası 1-2 saat gözlerde hafif batma, sulanma ve ışığa karşı hasasasiyet olabilir. Bu nedenle tedavi sonrasında bir süre güneş gözlüğü takmanız ve verilen damlaları düzenli kullanmanız önerilir. Tedavi sonrası birkaç saat gözler kapalı olacak şekilde dinlenmek veya uyumak iyileşmeyi hızlandırır. Ertesi sabah normal hayatınıza artık gözlüksüz olarak devam edebilirsiniz.

LASIK tedavisi güvenli midir?
LASIK tedavisi yirmi yılı aşkın süredir uygulanmaktadır ve oldukça güvenilirdir. Ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan cerrahi tedavilerden biri olan bu operasyon, uygun kişilere yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir.

Wavefront LASIK tedavisi nedir?
Standart LASIK tedavisinde doktorunuz temel kırma kusurlarına (miyop, hipermetrop, astigmat gibi) yönelik bir tedavi planı hazırlar. Gözdeki optik hatalar bu temel kırma kusurlarıyla sınırlı değildir. Nasıl parmak izimiz bize özelse, gözümüzde de tıpkı parmak izinde olduğu gibi, ince optik detaylar bulunmaktadır. Wavefront LASIK tedavisinde bu üst seviye optik hastalar, teleskopik görüntüleme cihazlarıyla yüzlerce farklı niktada tespit edilir ve lazer bu optik hatalara göre programlanarak kişiye özel bir tedavi profili çıkartılır. Bu tedavi ile görsel açıdan daha başarılı sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Bu tedavi özellikle gece görüş problemi olan, ışık yansıma ve saçılmalarından rahatsız olan hastalarda etkili sonuç vermektedir. Wavefront tedavisi her hastaya uygun olmayabilir.