Yüzey tedavisi (PRK, LASEK)

LASIK Tedavisi
Ağustos 12, 2014
Fakik Göz İçi Lens Operasyonu
Ağustos 12, 2014

Yüzey tedavisi (PRK, LASEK)

Yüzey tedavisi (PRK, LASEK)

Excimer lazer ile gözlükten kurtulma tedavilerinde lasik tedavisinin alternatifi yüzey tedavisidir.

PRK veya lasek kimlere uygulanır?
PrkPRK ve lasek genellikle kornea kalınlığı lasik tedavisi için yeterli olmayan gözlerde uygulanır. Bu hasta grubunda da gözlük numaralarında ilerlemenin durmuş olması ve hastaların 18 yaşını doldurmuş olmaları önemlidir. Miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisi için uygulanan lazer tedavilerinde ihtiyaç duyulan kornea dokusu kalınlığı kırma kusurunun derecesine göre değişkenlik gösterir. Kornea kalınlığı 500 mikronun altında olan kişilere genellikle lasik uygulanmaz ve yapılacak düzeltmenin miktarına göre korneası ince olan bu kişilere PRK tedavisi uygulanabilir.

PRK operasyonunun lasik lazer tedavisinden farkı nedir?
Yüzey tedavilerinde lasik tedavisinden farklı olarak kornea tabakasından flep kaldırma işlemi uygulanmaz. Bu nedenle flep oluşturmayla ilgili komplikasyonlar görülmez.

PRK ve lasek tedavilerinde korneanın en dışındaki epitel hücreleri temizlenir ve daha sonra gerekli düzeltme kornea dokusuna direkt olarak yine excimer lazer kullanılarak uygulanır. Standart yüzey tedavilerinde basit kırma kusurları; miyop, astigmat ve hipermetrop tedavi edilirken, kişiye özel ve HD kalitesinde görüntü için ise wavefront lazer tedavisi yüzeye uygulanır.

Yüzey tedavilerinde de aynı lasik tedavisinde olduğu gibi excimer lazer teknolojisi kullanılır. Her iki teknikte de kişiye özel wavefront tedavileriyle HD kalitesinde görüş elde etmek mümkündür. Her iki operasyon da gözler damla ile uyuşturularak yapılır ve operasyon sırasında ağrı olmaz. Ancak, yüzey tedavileri sonrasında gözde 24 – 48 saat süren bir rahatsızlık hissi, batma ve ağrı olabilir. Bu rahatsızlığın seviyesini azaltarak iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla PRK ve Lasek tedavileri sonrası göze yumuşak kontakt lens takılır ve bu lensler doktor tarafından operasyondan 3 – 4 gün sonra çıkartılır.

Yüzey tedavileri sonrasında hemen net görüş sağlanabilir mi?
Prk ve lasek tedavisi sonrası görüş ilk bir hafta bulanıktır. İlk bir ay görüşte dalgalanmalar olur ve en keskin görüş 2 – 3 ay sonra gerçekleşir.

PRK tedavisi ile kaç numaraya kadar gözlük kusuru tedavi edilebilir?
PRK ve lasek tedavilerinde de lasik tedavisinde olduğu gibi genellikle 6 – 8 dereceye kadar miyop, 4 dereceye kadar astigmat ve yine 4 dereceye kadar hipermetrop tedavisi yapılabilir. Daha yüksek gözlük numaraları için fakik göz içi lens operasyonları tercih edilmelidir.